HTML

 

PromontorBlog

Mozik, utazások, fotózás. Budapest, Újbuda. Fogyasztóvédelmi füstölgések. Sportkommentárok. Sörélmények. Rendkívül eredeti, ugye...

Friss topikok

Ők meg látogatnak

free counters (2008 november 28. óta)

Őket hirdetem

Bloggerunió

Magamat hirdetem

Első Magyar Háromcsillagos SuperBlog!

Ezt szívom

Budapest szmogtérképe

Ehhez próbálom tartani magam

Ehhez próbáld tartani magad

Creative Commons Licenc

Férfi kézilabda EB 2012

Férfi kézilabda EB 2012

Férfi kézilabda VB 2011

Férfi kézilabda VB 2011

Női kézilabda EB 2010

Női kézilabda EB 2010

Férfi kézilabda EB 2010

Férfi kézilabda EB 2010

Férfi kézilabda VB 2009

Férfi kézilabda VB 2009

Női kézilabda EB 2008

Női kézilabda EB 2008

Férfi kézilabda EB 2008

Férfi kézilabda EB 2008

Női kézilabda VB 2007

Női kézilabda VB 2007

Karanténséták

2020.07.07. 12:24 promontor

Tulajdonképpen csalóka a cím, mért a két séta közül az egyik már a kijárási korlátozás feloldása után történt, de annyiban talán stimmel a dolog, hogy mindkét helyszín eléggé néptelen volt a szokásoshoz képest, szóval volt egy kis posztapokaliptikus hangulata a dolognak.

Kopaszi Gát

Bár elég gyakran járunk ide, idén először a kijárási korlátozás utolsó napján ugrottunk ki ide és a magam részéről igencsak meglepődtem, mennyire néptelen volt. Azt gondoltam, hogy kevesebben lesznek a szokottnál, hiszen a vendéglátóhelyek még zárva voltak, azaz a hely egyik nagy vonzereje kiesett, de a Duna közelsége, a sok zöld és a hangulatos környezet még önmagában is sokakat kellene, hogy idecsábítson.

kopaszigat_2020_05_17_pano_478x323.jpg

Nos, nem csábított, nagyon kevesen voltak. Nem tudom, mi lehetett az oka. Talán a távolság a lakóövezetektől, talán a fizetős parkolás, ki tudja. Mi egyébként autóval ugrottunk ki és kicsit arrébb, a Infoparknál parkoltunk, ahol ezúttal a néptelen irodák miatt bőven volt hely, szóval a fizetős parkolás kikerülhető volt. Az is lehet, hogy mások is azt gondolták, hogy többen lesznek és kerülni akarták a tömeget. 

Akárhogy is, kevesen voltak. Lehetett barátkozni a barangoló kacsákkal.

Vár

Itt egy héttel később jártunk és kevésbé lepődtem meg a tömeg hiányán, hiszen az itteni tumultus nagyobb részét mindig a turisták adták, azok meg most nincsenek.

budaivar_2020_05_23_pano_478x605.jpg

Ezzel együtt fura volt a néptelen utcákon járni. Egyedül a Mátyás templom környékén voltak páran (mondjuk olyan tizenvalahányan velünk együtt), akik kihasználták, hogy ezúttal belépőjegy nélkül fel lehetett menni a Halászbástyára és nyugodtan lehetett csodálni a kilátást.

Később elsétáltunk a levéltár felé, ahol egy "búcsúpillantást" vetettünk a híres-hírhedt-vitatott teherelosztóra, amelyet lebontanak, illetve a legújabb hírek szerint "becsomagolnak".

Teherelosztó véleménykifejtés

Bár megérne egy külön posztot a téma, inkább itt foglalom össze a véleményemet:

  • A teherelosztó nem szép. Igen, tudom, hogy ez ízlés kérdése, ez van. Az ízlések különböznek, aki szerint az övé felsőbbrendű, azzal nem fogok erről vitatkozni
  • Ne jöjjön senki azzal, hogy a kor épületei ilyenek, el kell fogadni, meg kell tanulni értékelni a szépségeit. Általánosságban ezzel egyetértek, de ebből nem következik, hogy az adott építészeti stílus minden példányát imádni kellene. Vannak a környezetükbe belepiszkító, nem odavaló épületek, ezeket akkor se fogom szeretni, ha a önmagukban a stílusuk jellegzetes darabjai.
  • Nem, nem illeszkedik. Igen, értem, hogy méretre passzol, de az anyaghasználat kirí. Üveg és beton, ha valakinek ez passzol a Várba, az szerintem valamit nagyon nem akar megérteni. (Itt egy nálam szakértőbb vélemény ugyanerről...)
  • A bontás/átépítés kapcsán vegyesek az érzelmeim. Tele van a város ocsmány épületekkel, ennél jóval ocsmányabbakkal, azokat se bontjuk le. Én pl. előbb rombolnám le Virág Csaba másik  "gyöngyszemét" a Kálvin téren, mint a teherelosztót. Vagy mondjuk a Parkolóház (oppardon Duna) Arénát. De ha csak a várat nézzük, akkor is van itt bőven rondaság, pl. a Dísz tér északi végét lezáró épület, vagy mondjuk a Tárnok utca 9-13 blokkja.
  • Persze a döntés megszületett, a fő kérdés az, mi kerül a helyére. Nos, a látványtervek alapján én elégedett vagyok. Az épület két végét, az utcafrontokat "becsomagolják", az üvegfal eltűnik, helyette kapunk "unalmas", de alapvetően az utcaképbe belesimuló falazatokat. (Középen, a teherelosztó és a Levéltár közötti kis sikátorban megmarad az üvegfelület, lehet élvezkedni a tükröződésen.) Tudom, a "bátran modern" teherelosztó hívei ezt visszalépésnek fogják tartani, de szerintem most kerül helyére az eredetileg szereptévesztésben szenvedő épület: ott, azon a helyen ugyanis egy ilyen "unalmas", illeszkedő házat kell építeni. Domináns épületnek ott van a Levéltár.
  • Ja igen, és aki szerint a Levéltár se illeszkedik, mert túlméretes: a Levéltárnak van két indoka is a "túlméretességre". Egyrészt a közfunkció, amit ellát (országos levéltár, ugyebár). Másrészt pedig annak az épületnek az a "dolga", hogy kiegyensúlyozza a Várat, amelynek így a harmadik markáns épületévé válik: délen a palota, középen a Mátyás templom, északon a Levéltár.

A déli fertály ezúttal kimaradt, pedig érdemes lett volna egy pillantást vetni a régi-új épületekre (Lovarda, Főőrség) is. Na majd legközelebb.

Szólj hozzá!

Címkék: budapest vár építészet világörökség járvány újbuda villámposzt kopaszi gát index2 koronavírus Virág Csaba teherelosztó

A bejegyzés trackback címe:

https://jozsefbiro.blog.hu/api/trackback/id/tr215904140

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása