A PromontorBlog fejlécképe öt fényképet tartalmaz. Csupa olyan helyről, ahol valamikor jártam. Nem teljesen lehetetlen kitalálni egyik helyszínt sem, de azért nem egyszerű. Ez a poszt lerántja a leplet a második fénykép rejtélyéről.
Ez a kép a turkui várat ábrázolja és valamikor 1999 tavaszán vagy őszén készülhetett, a pontos dátumra nem emlékszem, lévén többször is jártam itt. Az biztos, hogy nem nyári a kép, mert akkor nem nagyon lehetett volna emberi időben esti képet készíteni (fehér éjszakák, ugyebár) és persze nem is téli, hisz nincs hó.
Turku Finnország legrégebbi városa, a XIII. században alapították a kelet felé terjeszkedő svédek (a város svéd neve Åbo). A XIX. század elejéig Finnország legjelentősebb városa volt, a napóleoni háborúk egyik folyományaként azonban 600 évnyi svéd uralom után Finnország orosz fennhatóság alá került és az ekkor létrejött Finn Nagyhercegség fővárosául az oroszok a hozzájuk közelebb eső Helsinkit jelölték ki, Turku pedig elvesztette vezető szerepét. Ma Finnország harmadik legnagyobb városa (Tampere is megelőzte), régiós központ és nagy kikötő. A patinás múltra csak a kikötő mellett, az Aura folyó torkolatánál található vár és a folyó mentén néhány kilométerrel beljebb levő centrumban található katedrális emlékeztet.
A vár egyidős a várossal, az 1280-as években említik először a krónikák. A (svéd) korona tulajdona volt, helyőrségként illetve később a finn területek helytartójának székhelyeként is szolgált, így a svéd történelem neves személyiségei, köztük gyakran királyok is laktak benne. A vár két részből áll, a régebbi, vastagabb és magasabb falú középkori erődből és a később épült alacsonyabb reneszánsz szárnyból, amely a külső udvart veszi körül (a kép előterében a reneszánsz szárny külső falrészlete látható, a hátul takarásban levő két magasabb torony pedig a középkori erőd része). A vár ma múzeumként szolgál, ottjártunkkor éppen egy Magyarországról érkezett vándorkiállítást nézhettünk meg, ha jól emlékszem a millenium vagy talán a millecentenárium kapcsán a magyar honfoglalást és államalapítást mutatta be.